Zade yağ fabrikası 150 milyon ciro yapıyor

28 Nisan 2009 12

zade yagÜzüm, kabak çekirdeği ve nar çiçeğinden yağ çıkıyor 150 milyon TL ciro yapıyor

Konya’nın en köklü ailelerinden ’Büyükhelvacıgil’lerin 1991’de kurdukları ’Zade’ yağ fabrikası, büyüme yatırımlarından sonra dünyanın en yüksek teknolojilerini kullanır hale geldi ve 24 farklı bitkiden yağ üretmeye başladı. Geleneksel yağların dışında, keten tohumu, çörek otu, kabak ve üzüm çekirdeği, nar çiçeği, haşhaş yağı da üretmeye başlayan Zade, 2008’de 150 milyon TL ciro yaptı.

Türkiye’nin en eski ticaret ve sanayi kentlerinden Konya’da Zade markalı yağ üreten Helvacızade Gıda ve İhtiyaç Maddeleri San. ve Tic. A.Ş. (Helvacızade Gıda), 2008’de 150 milyon TL ciro yaptı ve krize rağmen 2009’da da bu ciroyu geçecek. Irak, Libya, Suriye, Burkino Faso, Yeni Gine gibi ülkelere ayçiçek yağı satan firma, son dönemde ürettiği yeni bitkisel yağları İngiltere’ye ihraç edecek. 1991’de kurulan ’Zade’ yağ fabrikası, 1996 ve sonrasında yürüttüğü büyüme yatırımlarının ardından dünyanın en yüksek teknolojilerini kullanır hale geldi ve 24 farklı bitkiden yağ üretmeye başladı. Ayçiçek, mısır ve zeytinyağı dışında, keten tohumu, çörek otu, kabak ve üzüm çekirdeği, nar çiçeği, haşhaş, ceviz, yer fıstığı, fındık, kanola, soya, pamuk ve aspir yağı da üreten Zade, 2008’de 150 milyon TL ciroya çıktı.

Helvacı dedenin torunları

Helvacızade Gıda Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tahir Büyükhelvacıgil, şöyle başlıyor anlatmaya: “Dedem Tahir Bey (şimdi benim adım da Tahir) Konya’nın en büyük helvacısıymış ve soyadı kanunu çıkınca bu yüzden kendisine Büyükhelvacıgil soyadı verilmiş. Amcam Ahmet rahmetli oldu. Babam Kadir Bey (şimdi oğlumun adı) birlikte çalışmışlar. Dedemin işini bir süre devam ettirmişler. Sonra, babam amcamdan ayrılmış ve 1957’de kendi işini kurmuş. Babam da önceleri helva imalatı yapmış, halen de bizimle çalışıyor. Sonra ben ve kardeşim Mevlüt devreye girdik. Helva işi bir dönem ortaklıklarla büyümüştü ama sonra çok ortaklılık bize uymadı ve sattık. Ardından da gıda toptancılığına geçiş yaptık.”

Büyük markalarla çalışmak

1980’lerde Konya’nın en büyük gıda toptancılarından biri olarak çok önemli cirolar yakaladıklarını belirten Tahir Büyükhelvacıgil, şöyle devam ediyor: “Biz iki kardeş her şeyi babamızdan öğrendik. Ticareti de sanayiyi de camiyi de ondan öğrendik. Toptan ticaretimiz uluslararası şirketlerin bayisi olmamız nedeniyle bize, para dışında ticaret ve kurumsallaşma olarak da çok önemli kazançlar sağladı. P&G’le, Unilever’le çalışmak çok önemliydi.”

Ticaretten yağ sanayiine

1980’lerde toptancılığın çok iyi gittiğini ancak, kardeşi Mevlüt ile toptan ticaretin bir dönem sonra bitebileceğini hesapladıklarını anlatan Tahir Büyükhelvacıgil, “Mevlüt Bey bana ’ağabey biz nereye gidiyoruz ve ne yapsak da sağlıklı büyüsek’ diye sordu. ’Araştıralım’ dedik ve Mevlüt Bey 1.5 yıl dünyayı dolaştı, farklı sektörlerde farklı üretimleri inceledi, araştırma yaptı. Sonunda gıda ticaretinden de görgümüz gereği hızlı tüketim ürünü üretmeye karar verdik ve yağ sanayiine karar kıldık. Çünkü yağ temel gıdadır ve birkaç ay içinde nakiti çeviririsiniz” diyor.

28 kişiyle başladı 180 kişi çalışıyor

HELVACIZADE Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Tahir Büyükhelvacıgil, “Uzun araştırmalar sonunda 1990 Mart’ta temel attık ve 6 Kasım 1991’de ilk yağımızı piyasaya verdik” diyor. Yağ üretimini en son teknolojiyle yapmayı ilke edindiklerini anlatan Büyükhelvacıgil şöyle konuşuyor: “28 kişilik kadroyla üretime başladık. 1996’da ’markamız büyüyecekse üretimimiz de büyümeli’ dedik ve ikinci fabrika yatırımını başlattık. Yine en son teknolojiye yatırım yaptık ki bu tesis tam otomasyonla çalışır. Şu anda 24 çeşit yağ üretebiliyoruz. Günlük 400 ton (yıllık 130 bin ton) yağ üretim kapasitemiz oldu. 180 kişilik istihdamımız var. Bu yıl da çok iyi gidiyoruz ve geçen yıl ki ciroyu aşacağız.”

Tırnağınız varsa başınızı kaşıyın eğin başınızı görün işinizi

TAHİR Büyükhelvacıgil, adını aldığı dedesi Tahir Bey ve babası Kadir Bey’in kendilerine rehber olan tavsiyelerini şöyle sıraladı:

Babamız, ’hiç bir zaman önceliğiniz para kazanmak olmasın. Önce işi en iyi şekilde yapmaya bakın’ der.

Öz kaynakla büyüdük ki krizlerde öyle ayakta kaldık. Babam ’tırnağınız varsa başınızı kaşıyın’ der.

Ayrıca, ’kimseye kapınızı kapatmayın, kimseye de kapısını size karşı kapattırmayın’ der.

En ilginç nasihatı ise ’başınızı eğin işinizi görün’ oldu ki sanayiciliğe geçip bu kadar büyüdüysek bunda bu ilke çok etkili oldu.

Babam, 17 yaşımdayken imza yetkisi verdi ki bu da gençlere güvenmemizle ilgili bir mesajdı.

Bir de dedemizden gelen bir ilkemiz var ki ’asla kimseye kefil olmayın’ şeklinde. Dedem rahmetli bir arkadaşına kefil olmuş ve çok sıkıntı çekmişler.

Babam da bize bu konuda vasiyet gibi nasihat eder.

Sosyal ağlarda paylaşın !

  BENZER YAZILAR:

  1. 200 milyon litre dondurma tükettik

  12 Comments »

  1. İSMET AKBIYIKOĞLU 05 Kasım 2009 at 17:05 -

   E mail adresiniz belli olmadığı için işlemlermizin uzamasına ve gecikmesine sebep olunuyor.

  2. Betül Şengül Eker 19 Şubat 2010 at 19:53 -

   Merhaba! Ben 18.02.2010 tarihinde fabrikanıza gelenlerden biriyim fabrikanızı çok beğendim hele bize gezimizin son dakikalarında mutlu ettirdiniz size teşekkür ederim.çok sayıda öğrenci gelmişti. yanlızca iki öğretmen gelmişti. başında şapka oln öğretmen bizim öğretmenimizdi. biz 5/B sınıfı öğrencileriyiz. bize fabrikayı gezdiren boylu poslu bir mühendis vardı oda gerçekten çok iyi davrandı bize. yani kısacası bizi gezdirdiniz , doyurdunuz , izlettiniz. video içinde çok teşekkürler sunuyorum. anneme bundan sonra zade yağı tercih etmesini istedim. çok temiz bir fabrika dedim. son olarak bize su verdiğinz için size çok ama çok teşekkürlerii unuyorum e en iyi yağ fabrifası oluğunuza inaıyorum…..

  3. mustafa petek 23 Mart 2010 at 18:28 -

   Haşhaş yağı fabrikası açmak, markanızla sizinle çalışmak istiyoruz. Bilgi alışverişi yapabilir miyiz?

  4. HURİYE YILMAZ 28 Mart 2010 at 14:52 -

   ZADE YAĞ FABRİKASI ÇALIŞANLARINA KARAPINAR MESLEK YÜKSEK OKULU GIDA ÖĞRENCİLERNE GÖSTERDİKLERİ İLGİDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM. EN AZINDAN STAJYER OLARAK BİR KEZ DAHA FABRİKANIZI GÖRMEK İSTEDİĞİMİ BELİRTMEK İSTERİM.

  5. alpaslan ülkü 16 Nisan 2010 at 21:01 -

   ILGIN b.harun çoban endüstri meslek lisesi kimya ögrencilerine gösterdiniz ilgiden dolayı COKKKK TEŞEKÜR EDERİMMM

  6. ünal 02 Mayıs 2010 at 11:59 -

   ben öncelikle ayçiçeği ve ceviz satmaktayım bu ürünlerden satın almah isterseniz bize mail yolu ile ulaşa bilirsiniz

  7. orhan oztoprak 01 Haziran 2010 at 10:14 -

   ünal beyden yag almak ısterız maılınızı goremedım benımle ırtıbata gecebılırmısınız
   oztopraklar gıda ve baklıyat san 05337195295

  8. Hayriye Akdogu 14 Ocak 2011 at 17:58 -

   Iyi günler,

   bir alici var 5 ton cicek yagi istiyor. Litre Fiyati kacdir ve nekadar Komisyon ödüyorsunuz?

   Saygilar
   Hayriye Akdogu

  9. nebil al kasimi 18 Mayıs 2011 at 04:55 -

   iyi gümler
   sayın yetkili
   bize acil ayçiçek yağı lazım iraq için kolide12 aded ve ödeme pişin
   lütfen bizr ihracet fiyat listsini usd göndermenizi rica ederiz
   saygılarımla
   nebil 0535 400 30 19

  10. cengiz can mehmet özgen 21 Haziran 2011 at 00:45 -

   cansan metal olarak sizlerle calışmakdan sizerin tank kazan silo işlerini yapmakdan zevkduyarız işhayatınızda başarılar dileriz cansan metal……… saygılarımızla tlf fax 03425130251

  11. mehmet 30 Ekim 2012 at 10:24 -

   7 ton kadar üzüm çekirdegim var satmak istiyorum ilgileniyormusunuz

  12. Abdullah guc 21 Mart 2013 at 00:42 -

   Ben hollanda dan yaziyorum. Yeni olan herturlu yalarin hollanda fiyati Litre olarak Bildirmeniz rica olur 10 ton Veya 20 ton Almak sartiyla. Ben ayrica Hurda olmus yeni yagi. yanmis eski yagi 10 ton dan 100 ton daha fazla aliyorum Hollandaya. Getirmesi tir gemi olabilir. odeme Bankadan nakit pesin. ilgi duyarsaniz goruselim pasam55@live.nl

  YORUM YAPABİLİRSİNİZ »

  *