Yörük Süt Ürünleri

30 Mart 2009 9

orhan alpGeçtiğimiz günlerde düzenlenen Çukurova Gıda-Tek 2009 fuarında görüştüğümüz firmalar arasında Yörük Süt Ürünleri de bulunuyordu. Yörük Süt standında Yörük  Süt Ürünleri Bölge Satış Müdürü Orhan ALP ile tanıştık.
Yörük Süt ve Ürünleri hakkında detaylı bilgiyi yazının devamında bulabilirsiniz.
Yörük Süt’ün temelleri, 1950′lerden başlayarak yıllarca büyükbaş hayvancılık yapmış olan baba Cahit Öz’e dayanıyor. Öz ailesinin 1982 yılında Mersin’e taşınmasının hemen ardından Cahit Bey’in oğulları babalarının mesleğini sürdürme kararı almışlar.
Öz kardeşler, 1992 yılında süt hayvancılığını bırakıp kurdkları mandıra da süt ve süt ürünleri üretimine başlamışlar. 1998 yılında “Yörük Ayran”  adı altından piyasaya sürdükleri ayran, kalitesi ve lezzeti ile kendisini kısa zamanda kabul ettirmiş, “Yörük” markasının Mersin’de tanınmasında etkili olmuştur. Yörük Süt’ün bu hızlı büyüyüşü karşısında mevcut imalathanelerinin yetersiz kaldığını anlayınca, bugünkü devasa işletmenin temellerini atmışlar.
Gülek Yörük Süt Ürünleri 2005 yılında hizmete girmiştir. Yaklaşık birbuçuk futbol sahası büyüklüğünde kapalı alanı ve günlük 50 ton süt işleme kapasitesiyle Yörük Süt üretim tesisleri son derece modern bir yapıya sahip.
“Her sofraya Yörük Süt” sloganıyla yola çıkan Yörük Süt, bu amacına ulaşmak için hijyeni, lezzeti ve tazeliği kendine ilke edinmiş TSE, ISO 9001-2000 Kalite Yönetim ve ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi belgelerini almaya hak kazanmıştır.
Yörük Süt’ün yeni hedefi ise  2008 yılının  sonlarına doğru ikinci bir tesis kurarak UHT süt ve Pastörize Günlük Süt üretimine geçmek.

Yörük Süt Üretim tesislerinden görüntüler:
(Resimlerin büyük boyları için üzerine tıklayınız.)

yoruk-sut-2Tüketici, Yörük Süt sayesinde, kuru yemlerle, kapalı mekanlarda yetiştirilen hayvanlardan elde edilenin tersine, lezzetli ve son derece besleyici süt ve süt ürünleriyle buluşturuyor.
Toplanan bütün sütler, ancak laboratuvarlarda uygulanan peroksit, aflatoksin, antibiyotik, kuru madde, yağ oranı, asit oranı, koliform, E.Coli, küf ve maya gibi mikrobiyolojik, fiziksel ve kimyasal testlerden geçmeleri durumunda işletmeye kabul ediliyor.

.

yoruk-sut-3İnekten elde edilen sütün yağsız kuru maddesi %8-9 civarındadır. Süt standardizasyon ünitesinde pastörize ediliyor. Homojenizatörlerden geçirilen sütün yağ tanecikleri küçültülüyor ve protein sindirilirliği arttırılıyor.

Seperatörle sütün yağ oranı ayarlandıktan sonra evaparatörle sütün su oranı azaltılarak daha kıvamlı hale gelmesi sağlanıyor.
Böylece kıvamlı yoğurt yapılarak yasalara uyuluyor ve tüketici memnuniyeti arttırılıyor.

.

yoruk-sut-4İşletme tüm kalite belgelerini alacak şekilde, inşaat müh., gıda müh, makina müh. ve mimarlarca dizayn edilmiş. Bu yüzden kurululunun ilk yılında TSE ve ISO 9001 Kalite Yönetim  belgelerini almaya hak kazanmış.

Tüm Proses CIP sistemiyle üretim sonunda temizlenecek şekilde yapılıyor. Fabrika zemini her akşam özel makina ile temizlenip personellerin günlük bakım ve temizliği özel cihazlar ile kontrol ediliyor. Personelin sağlık muayeneleri sağlık kuruluşlarında düzenli olarak yapılıyor.
.

yoruk-sut-5Standardizasyon aşamasından yoğurt proses tankına gelen süt burada uygun döküm sıcaklığına ulaştırılıp süt tabancaları ile kova ve kaselere alınıyor. İnkübasyon odalarında otomatik maya atma makinası ile kültür aşılaması yapılan sütler 3-4 saat içersinde yoğurt tutuyor.

Yoğurt, yoğurt taşıma arabaları ile şok soğutma odalarına sevk ediliyor.

.

.
yoruk-sut-6 Standardizasyon aşamasından ayran proses tanklarına gelen süte burada kültür aşılaması yapılıyor. Oluşan yoğurt burada soğutulup ve kırılıyor.

Otomatik dolum makinasına gönderilen ayran burada paketleniyor ve soğuk hava depolarına taşınıyor.

.

.

.
yoruk-sut-7Standardizasyon aşamasından sonra kaşar üretim tanklarına gelen süt burada mayalanır ve kültür ilavesi yapılır. Oluşan peynirin suyu alındıktan sonra elde edilen teleme istenilen ürüne dönüştürülür.

.

.

.

Yörük Süt Ürünleri

yoruk-sut-urunleri

Yörük Süt Ürünleri İletişim Bilgileri
yoruk-sut-iletisimAdres: Yörük Süt Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti.
H.Okan Merzeci mah. 97059 sok. No:1
Toroslar / Mersin

Tel:  0324 324 40 40 – 41
Fax: 0324 324 40 42
Mail: bilgi@yoruksut.com

Sosyal ağlarda paylaşın !

  BENZER YAZILAR:

  1. Cihangir Et Ürünleri
  2. Enka Süt ” Doğal Süt Keyfi “
  3. GEMAK Gıda Endüstri Makinaları

  9 Comments »

  1. Tuğrul Demir 30 Mart 2009 at 23:18 -

   Yörük süt sadece ayran ve yoğurt üretiyor diye biliyordum.Diğer ürünleri nasıl bilmiyorum ama Mersinde olduğum dönemler yoğurdunu denemiştim, oldukça memnun kaldım.
   İnsanların genellikle büyük markaları(pınar,ülker,danone…) tercih etmesinin nedeni bu markaların hijyene daha fazla dikkat ettiklerini düşünmeleri.Görevim gereği ülkerin ve pınarın üretim alanlarını dolaşma fırsatı buldum.Onlarda yukarıda anlatılan üretim düzeninde çalışıyorlar ve aynı laboratuvar analizlerini yapıyorlar.
   Bu neden alışveriş yaparken temizliğe ve kaliteye önem verdiğini bildiğim bölgesel markaları almayı tercih ediyorum.Bu şekilde sadece çok büyük firmaların değil, bölgesel firmalarında daha iyi gelişeceğine inanıyorum.

  2. Salih 06 Nisan 2009 at 20:49 -

   tava yoğurdu nasılyapıldığını anlatırmısınz? memnun olurum

  3. Hatice Yaprak 07 Nisan 2009 at 01:21 -

   Merhaba Salih bey,
   Tava yoğurdu hakkında detaylı bilgi içeren bir makaleyi en yakın zamanda yayınlamaya çalışacağız. Yayınlandığı takdirde haberdar edilirsiniz.
   İlginize teşekkürler.

  4. mehmet 26 Mayıs 2009 at 15:28 -

   Biz Ankaraya bayiliğik almak istiyoruz ama nasıl nerden ulaşacağız bilemiyoruz telefonlarınız cevap vermiyor. mail atarsanız seviniriz bayilik hakkındada bilgi verirseniz seviniriz.

  5. Ali 17 Haziran 2009 at 00:49 -

   Merhabalar almanyada yada isvicrede bayiniz varmi

  6. rukyete 22 Ağustos 2009 at 17:10 -

   merhabalar ben gıda teknolojisi bölümünü okuyorum birinci sınıfı bitirdim sizden süt işletmeye alımından itibaren yoğurt,peynirve ayranın yapımına kadar geçen aşamaları kısaca yazarmısınız üstelik cıp sieteminden bahsetmişsiniz nasıl uyguladğını söylermisiiz cevap yazarsanız sevinirim.

  7. füsun civelek 17 Şubat 2010 at 15:10 -

   yörük süt ve süt ürünleri .ürünlerinizi tüketiyorum ve gayet memnunum.bu istikrarlılık ve kaliteyle devam ettiğiniz sürece bizler için bir numarasınız .başarılarınızın devamını dilerim.

  8. Memduh Mete Karsantı 04 Mart 2010 at 15:34 -

   Yörük süt ,maşallah bütün kalite belgelerini almış. Peki yörük süt ,süt ve süt ürünleri üretiminde süt tozunu % 2-3 oranında da olsa kullanıyormu ? Kullanıyorsa ulusal gıda kodeks yönetmeliğinin amir hükmünce ambalaj üzerine yazması gerekir. Kullanmıyoruz da bundan dolayı yazmıyoruz diyorlar ise ; Ne tesadüf Ülkemizde bütün firmalar kullanmıyoruz diye cevaplamaktalar. Tüm markaların üzerinde asla süt tozu kullanılmıştır yazısını göremedik. Süt tozunu kullanıp ta yazmamak hem yasaları çiğnemek hem de tüketicileri aldatmaktır. ! Tüketiciler artık süt ve süt ürünlerinde süt tozunun kullanılıpta ambalaj üzerine yazılmadığını Tarım Bakanlığını e mailler göndermektedirler.

  9. gamze 29 Mart 2010 at 21:59 -

   merhebalar ben süt ürünleri teknolojisi bolümünde okuyorum bu donem staj yapmam gerekiyo.firmanızda staj yapabilirmiyim . ltfen yardımcı olur musunuz..

  YORUM YAPABİLİRSİNİZ »

  *