Üzüm fiyatları rekora koşuyor

06 Nisan 2009 15

uzumÜretici, ürünün değerinin daha da yükseleceği beklentisiyle mal vermemeye başladı. Tüccar ve ihracatçı da fiyatların yüksek olduğu gerekçesiyle beklemeye geçti

Başta Araplar olmak üzere Müslümanlar ülkelerin Ağustos ayında başlayacak olan Ramazan ayı öncesinde kaliteli çekirdeksiz kuru üzüm satın alma telaşı, fiyatları adeta patlatırken piyasayı da kilitledi. İzmir Ticaret Borsası’nda en üst kalite olan 10 numara kuru üzümün tonu 10 gün içinde yüzde 50′ye yakın artarak 2 bin TL’yi geçti.
Üzümdeki ani yükseliş hem üretici, hem tüccar, hem de ihracatçıda şaşkınlık yarattı. Sezon başında üzümün tonunu bin 100 TL. gibi düşük fiyattan satmak zorunda kalan Egeli üretici, fiyatların daha da yükseleceği beklentisine kapılıp piyasaya ürün vermezken; tüccar ve ihracatçı da fiyatlardaki bu seviyenin ihracat için yüksek olduğu gerekçesiyle beklemeye geçti.
Bu gelişme üzerine yaklaşan Ramazan ayı nedeniyle üzüm tedarik etme telaşındaki Arap ülkelerindeki alıcılar, mal bulma sıkıntısı yaşamaya başladı. Daha bir ay öncesine kadar, bu sezonun 300 bin tona yaklaşan rekoltesini nasıl eriteceğini düşünen üzüm sektörü, şimdi yeni sezona çok az stokla girmenin planlarını yapıyor.

DÜNYADA ÜZÜM KALMADI
İzmir Ticaret Borsası Meclis Üyesi Tayfur Gürcan, sezon başında tonu bin 400 TL olan 10 numaralı üzümün, ilk önce bin 700 TL’ye yükseldiğini, fiyatların bu cuma günü ise 2 bin TL’yi geçtiğini söyledi.
Fiyatlardaki ani artışın herkeste şaşkınlık yarattığına dikkat çeken Gürcan, “Dünyada başka ülkede yeterli üzüm yok. İran bağları soğuktan zarar gördü. Rusya ve Arap ülkeleri İran’da ürün olmadığı için bize yöneldi. Özellikle Müslüman ülkeler, bu sezon Ramazan ayının erken olacağını dikkate alarak mal telaşına düştü. En büyük rakiplerimizden olan Güney Afrika bile bizden mal almaya başladı. Sezon sonunda 50-60 bin ton ürünün elimizde kalacağını bekliyorduk. Ancak sezona 5 ay kala elimizde 60 bin tona yakın ürün kaldı. Bu sene müthiş bir rekolte vardı. Stok korkusunu yaşıyorduk. Ancak artık yolumuz açık. Dünyada Türk üzümüne talep arttıkça, fiyatlar da yükselmeye devam edecek” dedi.

SEVİNDİRİCİ GELİŞME
Bu gelişmenin sevindirici olduğunu dile getiren Gürcan, dünyada ‘Türk üzümünün kilogramı 1 dolara çıkamaz’ imajının yıkıldığını, yakında fiyatların 2 dolar seviyesini bile görebileceğini kaydetti. Türk üzümünün dünya pazarında yerini aldığını vurgulayan Gürcan, bu gelişmenin arkasında düşük fiyatları kabul etmeyerek, ürün satışı konusunda sabırlı davranan Egeli üreticinin olduğunu söyledi. Gürcan, “Üretici kısıtlı şekilde malını piyasaya verdi. Borsa olarak bu tutumu takdir ediyoruz. Önümüzdeki günler bağların bakım zamanı. Gelirini biraz daha yükselten üretici, ürününe daha iyi bakacak” diye konuştu.

STOKLAR ERİYECEK
İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi ve Şen İhracat’ın Ortağı İlhan Zincircioğlu, hem iç piyasa için mal toplayan 2-3 firmanın, hem de Arap ülkelerindeki alıcıların fiyatları çok hızlı yükselttiğine dikkat çekti. Zincircioğlu, “Arap ülkeleri Ramazan için parlak renkteki 10 numara üzüme ihtiyaç duyuyor. İleride bu ürünün daha da pahalanabileceğini ya da yeterli kalitede ürün bulamayacağını düşünerek bize yöneldiler. Dolayısıyla satışlar çok hızlandı. Sezon sonunda 50 bin tona yakın stok bekliyorduk. Şimdi 20-25 bin ton ürünün yeni sezona devredeceğini tahmin ediyoruz” dedi.
Zincircioğlu, ancak bu fiyat seviyesinde piyasaya girip mal almalarının mümkün olmadığını söyledi. Zincircioğlu, “Bizim ana pazarımız Avrupa Birliği. Ürünümüzün yüzde 80-90′ını bu ülkelere satıyoruz. Avrupalı alıcı fiyat konusunda biraz daha temkinli. Orada bu kadar yüksek bir fiyat yok. Dolardaki düşüşü de dikkate alırsak, bu ortamda piyasaya giremeyiz. O nedenle kenarda bekliyoruz, gelişmeleri izliyoruz. İhracatta temkinli davranıyoruz” diye konuştu.

Yeni Asır

Sosyal ağlarda paylaşın !

  BENZER YAZI YOK.

  15 Comments »

  1. mustafa 21 Nisan 2009 at 14:11 -

   Yaaa… tam bizim üzümü satmamız mı bekleniyodu ki :( (

  2. ellerbilmez 09 Ağustos 2009 at 15:10 -

   komsu bag sahiplerinden aldigim 8 numara üzümü,gecen yil izmit de perakende 4-5 (liradan)sattim.Bırakin kardesim rusya,avrupa hikayesini ,masal anlatmayin.! Baronlar(tefeci tacirler)dan kurtulun.Anlayana sivrisinek saz anlamayan uyumaya devam etsin.

  3. ibrahim 05 Eylül 2009 at 13:49 -

   inş daha da iyi olacak

  4. mehmet ali 10 Eylül 2009 at 04:00 -

   aman çiftci para kazanır türkiye kalkınır diyenlere inat üzüm inşallah para edecek

  5. İZZET TURAN 12 Eylül 2009 at 16:42 -

   TARİŞ İLK DEFA BEKLENEN FİYAT AÇIKLAMASINI YAPTI.HER SENE AÇIKLARSAK ŞÖYLE OLUR BÖYLE OLUR EVET OLDU İŞTE OLAN NOLDU?ÇİFTÇİ KAZANDI.MAKSAT DA O DEĞİLMİYDİ ZATEN.TAMAM BU YILI UNUTMADAN BUNDAN BÖYLE FİYAT AÇIKLAYIN DA KURDA KUŞA YEM ETMEYİN .TABİ BU ARADA FİYAT DA FİYAT OLSUN.EMEKÇİNİN EMEĞİNE SAYGILI.SEVGİLER.SAYGILAR.KEMALİYE-ALAŞEHİR

  6. baran kos 20 Eylül 2009 at 13:22 -

   20 yıldır ilk defa oluyor….tayyip alaşehir ve sarıgölü kazanmak için yapıyor.ama artık yemezler.üzüm her sene dışarda çok iyi paraya satılıyor..bize hep az para verdiler..millet uyandı….

  7. yüksel çetin 23 Eylül 2009 at 10:30 -

   üreticinin kazanabilmesi için üzüm fiyatlarının mazot fiyatından yüksek olmak zorundadır yoksa üretici ilaç ve işçi ücretlerini karşılayamama sıkıntısı yaşıyor ayrıca fiyat belirlemede özel sektörün bu kadar etkili olması üreticiler için sorun yaratıyor

  8. ekrem karaslan 25 Eylül 2009 at 19:57 -

   kaç senedir üzüm fiyatları çok geç açıklanıyodu bu sene neden erken açıklandı yada avans fiyat neden bu kadar yüksek verildi ve verilmeye devam ediyor nedeni tariş seçimi olmasın arkadaşlar

  9. Fikret ORDU 27 Eylül 2009 at 21:07 -

   selamunaleyküm emekçi kardeşlerim.ALLAH,ın izniyle bu sene üzüm iyi para edicek.TARİŞ kilosunu 2 lira olarak acıklamıştı.nette okudum bunu 2,5 liraya yükseltmiş.ihtiyacı olmayanlar satmasın benim görüşüm.ALLAH,ın izniyne baya tavan yatması bekleniliyor.yılbaşıdan sonra tüccar da 3,5 lira olması bekleniliyor …..

  10. murat kayhan 02 Ekim 2009 at 17:05 -

   ya kardeşim biz 30 senelik bağcıyız,buldan ve altında ki köyler de yaklaşık 5 senedir millet kan ağlıyor,tarlalarından 10 senelik bağlarını kökleyen insanları biliyorum,millet şişmesin bu kuru üzüm şimdi böyle diye biraz araştırmacı olun bunun ne tayyip le ne de tariş seçimi ile alakası var zaten tariş bi çok yerde kapandı. işin gerçeği bu sene iran ve arap ülkelerinde yetişen çekirdeksiz üzümlere soğuk vurmasından dolayı ve diğer avrupa ülkelerininde yapmış oldukları yıllık rekolte bu bölgelerden karşılanamayınca bir anda kuru üzüme yoğun talep ortaya çıktı,3.sırada yer alan ülkemizden kuru üzüm almaya başladılar ve yaklaşık 1 aydır fiyat tavan yaptı,kandim bile çok şükür yağmur yemiş 8 numara üzümün kg sini 2,25 tl den verdim.yıllardan beride ilk defa bu kadar yüzümüz güldü.devamının gelmesi ve piyasanın hep böyle olmasını kim istemez?? fakat her sene hava muhalefeti aynı bölgeyi vurmaz,allah a dua edelim de kimsenin malına mülküne zarar ziyan gelmesin,tarımda biraz daha modernize olursak avrupa zaten bizi her zaman 1. planda tutar.herkese hayırlı günler.

  11. --- 04 Ekim 2009 at 14:52 -

   bence bu fayat az bile.çiftci çok zor durumda.fiyatlar biraz yükseldi diye her taraf çalkalandı.bu durumu herkes iyi değerlendirsin.toplu hareket edilsin.çiftçinin hakkı bence bu fiyatların daha üstü olmalı.bunu herkes kabullenmelidir.fırsatçılara lütfen göz açtırmayın.BAZI UYANIKLAR bizin emeğinizden para kazanmak istiyecekler buna izin vermeyin.çünkü bu ürün hepimizin alın teri……………

  12. Mehmet ali akcan. Akcanlar makina... 27 Ekim 2009 at 16:26 -

   Fiyatlar bu kadar iyi de çiftçi de yine yok nasıl oluyor anlamış değilim…

  13. ümit orman 21 Kasım 2009 at 21:32 -

   Arkadaşlar bu çekirdeksiz kuru üzüm fiyatları ne zaman yükselecek bilgi verirseniz ..bizim köydeki tüccarlar yağ,tuz parasına almaya çalışıyorlar.bizlerinde geçim kaynağımız 1 yıllık emeğimiz geçim kaynağımız bu.Lütfen yardım ederseniz çok minnettar oluruz..Şimdiden çok teşekkür ederim.

  14. TURGAY karaman 10 Ekim 2010 at 13:11 -

   gida sektöründe yeni bir kuruluşuz.
   bağcılık özellikle kuru üzüm konusunda yamaç bağcılığı rekolte üretim memnuniyeti nasıl olur lütfen bizimle temasa gecin. süpriz adımları beraber atalım sevgi ve sagılarımızla

  15. ege aslan 20 Ocak 2011 at 18:16 -

   artıkk yolumuz< acıkkk arkadaslar bu sene butun stoklar bıttı bu stokların dolması bıle baya sene gerektırıyor .bu sene Allah ın izniyle tarişın üzüm fiyatlarını 3 liranın üstünde acıklaması beklenıyor…

  YORUM YAPABİLİRSİNİZ »

  *