Türkiye’nin tek organik tavuk üretim merkezi Aydın Erbeyli’de

22 Ocak 2010 1

2324Konya İl Özel İdaresi organik piliç yetiştirmek için çalışma başlattı. Yetkililer, ödenek ayrılması halinde projenin hızlandırılacağını ifade etti.
Konya Özel İdare Müdürlüğü, organik piliç yetiştirmek için harekete geçti. Türkiye’nin tek organik tavuk üretim merkezi olan Aydın’ın İncirliova ilçesinde bulunan Erbeyli Araştırma Merkezi’de inceleme yapan yetkililer, proje çalışması yapıyor. Piliçlerin doğal kümeslerde, doğal yemlerle beslenmesi gerektiğini ifade eden Konya Özel İdare Müdürlüğü Tarım Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Raşit Turan, çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Projenin hayata geçmesi için ödenek sorunun halledilmesinin önemli olduğunu anlatan Başkan Turan, dünyada tarım ve gıda tüketiminde organik ürünlere gösterilen ilginin her geçen gün arttığını bildirdi.

Özel İdare olarak Aydın’ın İncirliova ilçesindeki Erbeyli Araştırma Merkezi’nde incelemeler yaptıklarını anlatan Daire Başkanı Turan, “Konya tavukçulukta önemli bir yere sahip. Ancak organik piliçlerin hem yetiştirildiği ortamın doğal olması gerekiyor hem de yediği yemin organik olması lazım. Bu nedenle çalışmalarımız ve araştırmalarımız sürüyor. Erbeyli Araştırma Merkezi’nde tavuklara doğal gıdalar vermek için kümesler içine değişik bitkiler ekilmiş. Köylerdeki gibi küçük kümeslere benzeyen ama daha modern ve yalıtılmış kümesler hazırlanmış. İçeriye yabancı hayvan girememesi için kümeslerin etrafı ince delikli kumaşlarla kapatılmış. Bu sayede başta kuş gribi olmak üzere dışarıdan bulaşması ihtimal hastalık riskini azaltmış. Projenin aynısını biz de hayata geçirmek istiyoruz. Uzun soluklu bir proje” dedi.ege ekonomisi

Sosyal ağlarda paylaşın !

  BENZER YAZILAR:

  1. ‘Teknoji ile 5 yılda Avrupa’nın plastik üretim merkezi olabiliriz’
  2. ETO Başkanı Atila Ertem:Doğal olan her ürün organik olmayabilir
  3. Organik pazara gelen, ürünleri tarladan toplayacak
  4. Organik fındık ihracatı Alaplı’dan başlayacak
  5. İsrailliler organik tarım için Denizli’yi inceliyor

  One Comment »

  1. ibrahim 23 Ocak 2010 at 15:15 -

   hayat çok çabuk geçiyor,o zaman yetiştiriciler daha hızlı olmalı temenisiyle

  YORUM YAPABİLİRSİNİZ »

  *