Seperatörler ve Genel Özellikleri

05 Nisan 2009 7

Seperatörler, merkezkaç kuvveti oluşturarak anafaz içersindeki istenmeyen parçaların ayrılmasında kullanılan yüksek devirli makinalardır. Özellikle süt işlemesi sırasından çok fazla kullanılan seperatörler, süttün içindeki kremanın değişik oranlarda ayrılmasında, sütün içersindeki pisliklerin temizlenmesinde, peyniraltı suyu içersindeki yağın veya telemenin ayrılmasında ve daha birçok amaç için kullanılabilir.

Seperatörün yapısını yan taraftaki resime bakarak gözünüzde canlandırabilirsiniz.Şekilde de görüldüğü gibi besleme noktasından giren süt, aralarında 0.4 mm boşluk bulunan 110 adet konik plaka arasından geçerek yukarı yönde ilerlemektedir. Bu işlem sırasında seperatör çok yüksek seperatordevir ile kendi ekseni etrafında döndüğü için, anafaz içersindekiayrılmasını istediğimiz farkılı yoğunluktaki maddeler seperatörün dış duvarlarına doğru hareket etmeye başlar ve burada birikir. Yoğunluğu az olan maddeler merkeze yakın tarafta birikirken, yoğunluğu fazla olan maddeler santrifuj kuvveti etkisiyle dış tarafta birikmeye başlar. Yoğunluğu düşük olan faz seperatör çıkışından dışarı çıkar.

Seperatör duvarında birikmiş olan yoğunluğu yüksek fazın dışarı alınması için 2 yöntem vardır. Bunlardan biri otomatik seperatör adı verdiğimiz kendi temizliğini kendi yapan ve insan gücüne ihtiyaç duymayan seperatörlerdir. Bu seperatörlerin gövdesinde seperatör çalışırken kapalı durumda olan bir yarık bulunur. Çalşma esnasında birikmiş olan yüksek yoğunluktaki fazın dışarıya alınması için bu yarığın 0.15 sn açılıp-kapatılması yeterlidir. Otomatik seperatörlerde bu işlem saatte bir yapılmaktadır.

Kendi kendini temizleyemeyen seperatörlede insan gücüne ihtiyaç duyulduğundan ve zaman kaybı meydana geldiğinden firmalar otomatik seperatörleri tercih etmektedir.

Dekanter seperatörler : Pıhtılaştırılmış kremasız sütten kazeinin ayrılmasıda vekazein suyunun alınmasıda kullanılan, santrifüj kuvveti etkisine göre çalışan seperatörlerdir.

siklon-seperatorSiklon Seperatörler : Gaz faz içersindeki katı parçaları ayırmak için kullanılan, santrifüj ilkesine göre çalışan seperatörlerdir.

Siklon seperatörler özellikle süt tozu üretiminde oldukça sık kullanılan makinalardır. Yüksek sıcaklıkta hava ile kurutulan konsantre sütün hava ile ayrılmasında siklon seperatörler kullanılmaktadır.

Siklon seperatörlere giriş yapan hava + katı karşımı radyal hareketler yaparak seperatör içersinde aşağıya doğru inmektedir. Santrifüj kuvveti ile hava içersindeki katı parçalar seperatör duvarlarına fırlatılır ve bu fırlatılan katı parçalar seperatörün altından toz halde çıkar. Seperatör içersinde radyal hareketler çizen hava ise aşağı indikten sonra merkez boyunca küçük dairesel hareketler çizerek yukarı doğru çıkar ve burada seperatörü terk eder.

Sosyal ağlarda paylaşın !

  BENZER YAZILAR:

  1. Danone genel müdürlük koltuğunda değişiklik

  7 Comments »

  1. özlem şaşmaz 24 Nisan 2009 at 02:09 -

   koyulaştırlmış süt üretiminde kullanılan santrifüj seperatörü kısaca tanıtıp mail atabilirbisiniz. ben tam anlayamadım burda çünkü sadece süt tozu olarak açıklamış
   teşekür ederim yinede faydası oldu

  2. Emrah Kaya 24 Nisan 2009 at 21:09 -

   Merhaba Özlem Hanım,

   Sütü koyulaştırma işleminde seperatör kullanıldığını sanmıyorum. Sütü koyulaştırma işleminde ısıl işlem ugulanarak içersindeki su buharlaştırılıp daha konsantre bir süt elde ediliyor.

   Koyulaştırılmış sütü süt tozuna çevirmek istenildiğinde silklon seperatörler kullanarak yüksek sıcaklıkta hava ile birleşmesi sağlanıp toz haline getiriliyor.

   Konu hakkında daha geniş bilgi verilecek olursa mail atarak haberdar edilirsiniz.

  3. özlem şaşmaz 05 Mayıs 2009 at 15:26 -

   temizleme işleminde Santrifüj seperatör kullanılıyor .birde konsantre etmede buhar seperatörü kullanılıyor. buhar separatörü hakkında kısa bir bilgi olabilirmi?

  4. yunus pehlivan 07 Ağustos 2009 at 14:37 -

   yukarıdaki resimlerdeki yanlıştır. süt sektöründe kullanılan seperatörler farklı bir dizayn yapısına sahiptir. Sektörde genelikle krema ve temizleme seperatörleri kullanılmaktadır. Türkiye de sektörde tek otamatik seperatör üreticisi POLAT MAKİNA A.Ş üretmektedir

  5. can 20 Ocak 2010 at 16:20 -

   merhabalar ben izmirde seperatör işi yapıyorum genelde sintine seperatörleri satıyorum zeytinyağı şarap gibi ürünlere çok rahat çevriliyor bu seperatörler krema ve süttede kullanılıyor benim ustam bunu taptı ilgilenenler http://www.gemipazarim.com adresinden görebılır seperatörleri

  6. Meryem Gümüş 30 Haziran 2012 at 00:59 -

   Saatte 5 ton sütü işleyip kremasını çekebilecek bir seperatöre ihtiyacımız var. Bunun için fiyat teklifi gönderebilir misiniz. Ayrıca bu seperatörü kullanarak istediğimiz randımanda krema çekmek mümkünmüdür ?

  7. cengiz 01 Eylül 2012 at 15:12 -

   merhabalar meryem hanım 5 tonluk otomatik alfaleval marka seperetör var 35bin dolar

  YORUM YAPABİLİRSİNİZ »

  *