Nuh’un Ankara Makarnası,Türkiye’nin birinci,dünyanın üçüncü büyük makarna üreticisi..

30 Kasım 2009 0

nuhun ankara makarnasıTürkiye’nin birinci, dünyanın ise üçüncü büyük makarna üreticisi Nuh’un Ankara Makarnası 2009 yılında Afrika’ya olan ihracatını üç kat artırıp, gözünü makarnanın anavatanı Çin’e dikti. Firmanın pazarlama müdürü Nihat Uysallı, “Çin’de yapılan hiçbir fuarı kaçırmadan hepsine katılıyoruz.” dedi.

Türkiye’nin önde gelen makarna üreticilerinden Nuh’un Ankara Makarnası gözünü Çin’e dikti. Afrika’ya ihracatını son bir yılda üç kat artıran firma hedef pazar olarak Çin’i seçti. Nuh’un Ankara Makarnası pazarlama direktörü Nihat Uysallı, dünyanın birçok ülkesine ihracat yaptıklarına dikkat çekerek hedeflerinin dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’e daha fazla mal ürün satmak olduğunu kaydediyor. Çin’de düzenlenen hiçbir fuarı kaçırmadıklarını belirten Uysallı, “Bu ülkenin yanı sıra Afrika’yı da çok önemsiyoruz. Geçen yıla göre satışlarımız 2009′da üç kat artış gösterdi. İhracata yönelik yeni müşteri bulma çalışmalarımız devam ediyor.” diyor. 35 ülkeye ihracat yapan firma 2011 yılına kadar bu sayıyı 60 ülkeye çıkarmayı hedefliyor.

Nuh’un Ankara Makarnası üretim tesisleri Türkiye’nin en büyük, dünyanın 3. büyük fabrikası. Uysallı’nın verdiği bilgiye göre firmanın yıllık üretimi 218 bin ton. 2009 sonu için belirlenen 210 milyon liralık ciro hedefini tutturan şirket dünya fiyatlarındaki düşüşe rağmen 2010 hedefini 225 milyon lira olarak belirledi. Şirket pazarda 6 marka altında 100′e yakın çeşitle yer alıyor.

Sosyal ağlarda paylaşın !

  BENZER YAZILAR:

  1. Nuh’un Ankara, mineral destekli makarna üretti
  2. Dünyanın 3. Büyük ‘Tohum gen bankası’ Türkiye’de kuruluyor
  3. Dünyanın en büyük gıda fuarı 10 Ekim’de açılacak
  4. Türk makarna ihracatçısı buğday kalitesinden endişeli
  5. Türkiye, 250 bin tonu aşan nar üretimiyle üçüncü sırada..

  YORUM YAPABİLİRSİNİZ »

  *