Konya Şeker, Birinci ve Şeker Yem ile sektörde

21 Kasım 2010 0

konya_sekerKonya Şeker, Birinci Yem ve Şeker Yem markalarıyla pelet ve granül formlarda, büyükbaş, küçükbaş, kanatlı ve özel yem gruplarında geniş ürün yelpazesi ile üretim yapıyor. Pankobirlik Genel Başkanı ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, tarımın kalkınması ve tarımsal sanayinin geliştirilmesi amacıyla devasa yatırımları Türkiye’ye kazandırdıklarını, bitkisel üretimin yanı sıra hayvansal üretime de destek vererek, kaliteli yemlerin üreticisiyle buluşmasını sağladıklarını söyledi. Bu amaçla yem tesislerini kurduklarını belirten Konuk, Şeker Yem markası ile besin değeri yüksek yemleri Pancar Ekicileri Kooperatifleri aracılığıyla üreticilere ulaştırdıklarını kaydetti.

Şeker Yem’in yanı sıra üretimine başladıkları Birinci Yem markasıyla da besin değeri yüksek yemleri hayvancılık sektörünün hizmetine sunduklarını ifade eden Konuk, “Şeker Yem ve Birinci Yem markalarıyla pelet ve granül formlarda, büyükbaş, küçükbaş, kanatlı ve özel yem gruplarında geniş ürün yelpazesi ile üretim yapıyoruz” dedi.

Yem üretiminin yanında hayvan besleme uzmanı, zooteknist-ziraat mühendisi ve veteriner hekimlerle üreticilere sahada da hizmet verdiklerini dile getiren Konuk, birebir müşteri ziyaretleri, geceleri köy eğitim seminerleri, çiftlik günleri, büyük yetiştirici toplantıları ile üreticiye hayvan bakım ve besleme konularında en son gelişmeler hakkında eğitimler verilmesini sağladıklarına dikkat çekti. Yine hayvan besleme uzmanlarının üreticilerin işletmelerine özel hazırlamış olduğu toplam karışım rasyonlar ile ekonomik hayvancılık konusunda üreticilere destek olduğunun altını çizen Konuk, fabrikalarında entegre çalışan saatte 30 ton kapasiteli mısır kurutma tesisinde de üreticilerin mahsulünün en iyi şekilde değerlendirildiğini, üreticiye katma değer sağladıklarını kaydetti.

Yıllık üretim 360 bin ton

Yem tesislerinin 2009 yılının Nisan ayında, Konya’nın Çumra İlçesi’nde faaliyete geçtiğini anımsatan Konuk, tam otomasyonlu yem fabrikası ile üreticilere hizmet verdiklerini vurguladı. Konuk, “Fabrikamız saatte 60 ton, yılda 360 bin ton üretim ve 50 bin ton depolama kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük kapasiteli, en modern yem tesisleri arasında yer alıyor” diye konuştu. Tesislerde, 10 adet dikey galvaniz silo bulunduğunu ve yaklaşık 35 bin ton hububat konulabildiğini ifade eden Konuk, akıcı olmayan hammaddeler için de 15 bin ton kapasiteli yatay ambar bulunduğunu belirtti. Yem fabrikasında üretilen pelet ve granül yemlerin yüksel ısıl işlemle pişirilerek, yemlerde nişasta sindiriminin artırıldığını dile getiren Konuk, yem teknolojisi ve hayvan beslemedeki gelişmeleri yakından takip eden uzman kadrolarıyla üreticiye üstün özellikli yemler üretmeyi hedefleyen yem Ar-Ge birimlerinin bulunduğunu kaydetti.

Yem fabrikasında üretimin temel amacının ‘ilk giren, ilk çıkar’ prensibi olduğunu söyleyen Konuk, fabrika bünyesine gelen her araçtan numune hammadde giriş kalite kontrol dahilinde fiziksel ve kimyasal analizlerin yapıldığını ifade etti. Fabrikaya alınan hammaddelerin uygun silolarda depolandığını ve depolama sırasında hammadde ve mamulden numune alınarak ara kontrolün yapıldığını ifade eden Konuk, şöyle devam etti: “Laboratuvarımızda bulunan NIR cihazı sayesinde gerekli olan kritik kontrol noktalarından mamul numunesi 30 saniye gibi kısa sürede analiz ediliyor. Ayrıca sevkiyatı gerçekleştirilen her araçtan numune alınarak NIR cihazında analizi yapılıyor. Üretmiş olduğumuz pelet yemler, pelet dayanıklılığı ve pelet sertliği testlerine tabi tutuluyor, böylece yüksek dayanıklı ve elastikiyetli pelet yemler üretiliyor. Üretilen her parti yemden numune alınarak üç ay boyunca uygun depolarımızda şahit numune olarak muhafaza ediyoruz. Fabrikamızda tasarlanan yemler sahaya sürülmeden önce kendi çiftliklerimizde deneme yapılıp üreticilerimizin hizmetine sunuluyor.”

Sosyal ağlarda paylaşın !

  BENZER YAZILAR:

  1. Konya Şeker`den, üreticilerine destek
  2. Konya Şeker, İSO’nun ‘en büyükler’ listesinde 22 basamak birden yükseldi
  3. Şeker üreticilerine motorin dağıtılacak
  4. Coca-Cola’ya şekeri onlar satıyor!
  5. Ereğli şeker fabrikası bu yıl 1 milyon 150 bin ton şeker işleyecek

  YORUM YAPABİLİRSİNİZ »

  *