Alkol reklamı yasaklarına tepki büyüyor

07 Temmuz 2009 1

alkolİçki masalarının ritüeli olmuş rakı-balık, peynir-şarap ile cips-bira için ‘yan yana gelme yasağı’ getiren düzenlemeye alkollü içki üreticilerinin tepkisi sert oldu. Sektör temsilcileri “Düzenleme AB uygulamalarına aykırı” diyerek Başmüzakereci Bağış’ı göreve çağırdı.

Alkollü içki ürünlerinin reklamlarına, diğer gıda maddeleriyle ilişkilendirilerek kullanılması başta olmak üzere getirilen yasaklar, içki üreticilerinin sert tepkisine neden oldu. Yasakların Avrupa Birliği (AB) uygulamalarına da ters düştüğüne dikkat çeken sektör temsilcileri, başta Başmüzakereci Egemen Bağış olmak üzere gerekli bakanları olaya el koymaya çağırdı.
Efes Bira Grubu Türkiye Bölge Başkanı Semih Maviş, “Rakı ile balığın, peynir ile şarabın, cips ile biranın birlikte gösterilmesinin engellenme nedenini öğrenmek istiyoruz” derken, alkollü içki sektörünün 2008′de 2.2 milyar lira Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), 850 milyon lira Katma Değer Vergisi (KDV) olmak üzere toplam 3 milyar 55 milyon lira vergi ödemesi yaptığına dikkat çekti. Maviş, yasaklamaların yanı sıra, tebliğde net bir şekilde ifade edilmeyen ve özellikle yoruma açık bırakıldığına inandıkları muğlak ifadelerden endişe duyduklarını da dile getirdi. Tebliğ ile getirilen bazı yasaklar hakkında bilgi veren Maviş, “Sinemada alkollü içki reklamına, yılda üç belki dört adet vizyona giren 18+ olarak tanımlanmış filmlerin sonunda, yani seyirci salonu terk ettikten sonra izin verilmesinin düzenleme olarak tanımlanmasını kabul etmiyoruz” diye konuştu.

TAPDK kaçak içkiyle uğraşsın
Mey İçki CEO’su Galip Yorgancıoğlu ise yaptığı konuşmada, “Biz doğrusu Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (TAPDK), altı aydır gazetelere bol bol haber olan, vergi kaçırılmasını sağlayan, kıyı kentlerimize yurtiçinden veya yurtdışından kaçak olarak girip turistlerin ölümüne yol açan sahte, kaçak ve kalitesiz içkilerle mücadele etmesini bekliyorduk” diyerek bu konuda duydukları hayal kırıklığını dile getirdi. “İçki reklamlarında diğer gıda maddeleri ile ilişki kurulmamalı” şeklindeki bir kararın, “Alkollü içkileri yalnız başına için” çağrısı gibi algılanabileceğini belirten Yorgancıoğlu, “Ayrıca, ‘Coğrafi, tarihî, kültürel, sanatsal değerlerle ilişkilendiren içerik kullanılmamalı’ demek neredeyse ‘İçki reklamı yapmayın’ anlamına gelir” dedi.
Alkollü içkilerle, yaşam ve kültürel ilişkilendirmenin önemli olduğunu ifade eden Yorgancıoğlu, “Boğaz’ın ünlü balık restoranları, kendilerini anlatırken rakı ve balığı yan yana getirmezlerse, Galata Köprüsü’nün altında rakısını yudumlayan birinin fotoğraflarını İstanbul tanıtımında kullanmazsak, sinema filmlerinde yoksul sofralarını peynir, kavun ve çay bardağında içilen rakıyla donatmazsak, yaşama kültüründen nasıl söz edebiliriz ki? Ülkemize turist çekmek için sahip olduğumuz önemli bir rekabet avantajını neden kullanmayalım ki” diye konuştu.

Avrupa ve ABD saatle çözdü

Almanya: Tüm mecralarda içki reklamı serbest ama bazı kurallar var. TV ve radyolarda saat 23.00’dan sonra serbest.

Amerika: TV’lerde sert alkollü içki reklamlarında gönüllü kısıtlama var. Radyo, dergi, gazete ve sinemalarda tamamen serbest. Açıkhavada ilk ve ortaokul çevresi ile hastane ve ibadethanelerin çevresinde reklam kısıtlaması var.

Belçika: Devlet televizyonunda ticari reklam yapılması yasak. Radyoda yasak. TV’lerde ise alkol düzeyi yüzde 20′nin üzerindekiler yasak.

Brezilya: TV’lerde 21.00′dan, sinemada 20.00’dan sonra serbest. Çocuk filminde yasak. Açıkhava, radyoda serbest. Spor aktivitesinde sponsorluk serbest.

Fransa: TV’lerde tamamen yasak. radyoda saat 17.00-20.00 arası serbest. Sinemada yasak. Sponsorluk, limitli serbest.

Hollanda: Alkollü içki reklamları bireysel markalar için serbest, kurumsal markalar için yasak. TV’lerde ise saat 22.00′dan sonra reklam yapılabiliyor.

İngiltere: Temel kurallara uyulması şartıyla TV’lerde serbest. Radyolar için denetimden geçtikten sonra serbest. Sinema, dergi ve gazetelerde yine özdenetim kurallarından geçtikten sonra serbest. Sponsorluklarda ise kısıtlama yok.

İspanya: TV’lerde yüzde 20 alkol oranının üzerinde olanlar yasak. Bunun dışındakiler için saat kısıtlaması ile serbest. Sinemalarda 18 yaş altındakiler için gösterilen filmlerde yasak. Sponsorlukta bazı kısıtlamalar var.

İtalya: TV’lerde ve radyolarda 20.30′dan sonra reklam serbest. Sponsorluk TV’ler hariç her ortamda yapılabilir. Sinema, gazete ve dergilerde birtakım gönüllü kısıtlamalar yapılıyor.

Macaristan: TV’lerde saat 21.30′dan, sinemalarda saat 20.00′dan sonra serbest. Gazete, dergi ve açıkhava reklamlarında bazı kurallar var. Sponsorluk serbest.

Yunanistan: Birtakım kısıtlamalara uyulması kaydıyla alkollü içkilerin tüm mecralarda reklamı serbest. TV ve radyoda her markaya günlük sayı limiti var.

Taraf

Sosyal ağlarda paylaşın !

  BENZER YAZILAR:

  1. Avrupa’da Şarabın Alkol Derecesi için Yenilikçi -Gelenekçi Kavgası
  2. Sahte içkiye karşı acil eylem planı
  3. Efe Yaş Üzüm Rakısı: İlk Aşk Gibi Taze
  4. İçki reklamında aşırı kısıtlamaya karşıyım
  5. Ülker’e TÜHİD’ten iki Altın Pusula

  One Comment »

  1. UMUT SEDA TÖRELİ 09 Ağustos 2009 at 06:36 -

   SAYIN YETKİLİLERİMİZ BU HUSUS İLGİLİ KURUMLARA İLETTİK ULAŞIRMI ULAŞMAZMI ERROR VERİRMİ BİLMİYORUM.ANCAK BU YASKALAR ÇOK FAZLA ABARITLIDIR AB KRİTERLERİ NEZNİNİDE OLABİLİR.ALKOL SİGARA BUNLARI KULANMIYORUM VE BU YASKALARA ŞİDDETLEKARŞI ÇIKIYORUM YASAK BİRŞEYLERİ ÇÖZMEZ.ALTERNATİF OLMAZ.OLAMAZ.

  YORUM YAPABİLİRSİNİZ »

  *